Az agyi idegrendszer burkai, a kemény agyhártya és a lágy agyhártya lemezei között keringő folyadék az agyvíz (liquor - likvór). Az agyvíz közkeletű nevével ellentétben nem csak az agy körül található meg, hanem az agyból kijutva a gerincoszlop teljes hosszúságában a gerincvelő és a pókhálóhártya közti térben is megtalálható. Pontos neve agy-gerincvelői folyadék (liquor cerebrospinalis). Normál esetben víztiszta folyadék, mely vízen kívül szőlőcukrot, ásványi sókat, fehérjét és kevés vérsejtet tartalmaz.
Az agy-gerincvelői folyadék az agy oldalkamráiban termelődik, egészséges keringés mellett a liquor az agykamrák közti nyíláson (Monro-féle nyílás) jut be a III. agykamrába. A folyadék útja innen a Sylvius-féle csatornán át a IV. agykamrába vezet. Innen a folyadék a középső Magendie és a két oldalsó Luschka-nyílásokon át jut ki az agyat, majd a gerincvelőt körülvevő pókhálóhártya alatti térbe. A vénás keringésbe a pókhálóhártya bolyhai segítségével szívódik fel az artériás keringésbe. A termelődés és a felszívódás normál esetben egyensúlyban van egymással, így az artériás pulzáláson kívül állandó, jól mérhető nyomása van.
Funkciója az agy és a gerincvelő szöveteinek táplálása, védelme traumás behatásoktól, körülbelül állandó hőmérsékleten tartása, illetve a felgyülemlő anyagcsere végtermékek elvezetése.
Az agy-gerincvelői folyadék betegségek diagnosztizálásában fontos módszer, mivel különböző kórképekben a liquor összetevőinek aránya megváltozik, ill. kóros tartalom jelenik meg benne. A folyadékot gerinccsapolással (punktio) nyerik ki a testből speciális tűvel, leggyakrabban a 3. és a 4. ágyéki csigolya közötti szúrással.