Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Gyógyszerallergia
Verzió: 1  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2008-05-08 11:14:24
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Számos gyógyszer okozhat mellékhatásokat, és ezek között allergiás reakciót is. A valódi gyógyszerallergia azonban jóval ritkább, mint a gyógyszer mellékhatásai miatt kialakuló – a legkülönfélébb okokra visszavezethető – túladagolási tünetegyüttesként jelentkező ún. adverz reakciók. Azért fontos az adverz reakció és az allergia megkülönböztetése, mert míg az első esetben a hatóanyag más kombinációban alkalmazható, addig az allergiás reakciók esetében a szert nem szabad alkalmazni. A betegnek – ha tud ilyen allergiáról – akkor erre fel kell hívnia a kezelőorvos figyelmét.
Az allergia kialakulása:
Amikor a gyógyszer első alkalommal kerül a szervezetbe, a test idegenként ismeri fel azt, és speciális ellenanyagokat termel ellene. Ezek az IgE antitestek aztán a gyógyszerre való második találkozás alkalmával akcióba lépve hisztamint szabadítanak fel.
Tünetek:
A gyógyszerallergia tünetei az enyhe panaszoktól az életveszélyes tünetegyüttesig terjedhetnek. A hisztamin felszabadulása csalánkiütést, bőrvörösséget, test- és szemviszketést, zavartságot, ajak- és torokduzzanatot okozhat. Komolyabb válaszreakció a légzési nehezítettség, cianotikus bőr (oxigénhiányra utaló kékes elszíneződés), szédülés, ájulás, idegesség, gyors szívverés, hányinger, hányás, hasmenés, egyéb hasi tünetek.
A leggyakrabban allergiát okozó gyógyszerek:
A legismertebb allergiát okozó gyógyszer a penicillin, amihez hasonló antibiotikumok szintén allergiás megbetegedést eredményezhetnek. Egyéb, gyakori allergiát okozó gyógyszerek: barbiturátok, antikonvulziv szerek, insulin, jód.
A gyógyszerallergia diagnosztizálása:
A kórelőzmény pontos felderítése alapján ún. limfocita-transzformációs teszttel lehet ellenőrizni a gyógyszerallergia gyanúját. A manapság leggyakrabban alkalmazott és legveszélytelenebb allergiát kimutató diagnosztikai eljárás a vérvétellel történő LTT, limfocita transzformációs teszt, melynek lényege, hogy a beteg véréhez laboratóriumi körülmények között kevernek a gyanúba vett gyógyszerből, s mikroszkópos vizsgálattal figyelik, hogy az immunsejtek aktiválódnak-e.
Kezelés:
A gyógyszerallergia kezelésének fő eszköze a tünetek csökkentése, ami történhet antihisztaminnal, szteroiddal, adrenalinnal, és egyéb gyógyszerekkel. A megelőzés természetesen az, hogy a szereket a továbbiakban nem alkalmazzák.









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!