Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Hormon
Verzió: 3  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2010-05-14 01:44:50
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

Különleges kémiai anyagok, amely az emberi szervezet működését alapvetően határozzák meg, kihatnak minden élettani funkcióra. Korábban csak a belső elválasztású mirigyek által termelt anyagokként határozták meg, de felismerve azt a tényt, hogy gyakorlatilag minden sejt képes információhordozó, más sejtek működését befolyásoló anyag termelésére, ezért a mai meghatározás a [transzmitter] funkcióját hangsúlyozza. Ebben az értelemben azokat a kémiai, jelhordozó, üzenetközvetítő anyagokat nevezzük hormonoknak, amelyek egyrészt információt tartalmaznak azokról a sejtekről, amelyek őket termelik, ill. befolyásolják, mintegy meghatározzák más – a termelődési helyüktől akár távol eső – ideg- vagy célsejtek működését. Ebben a megközelítésben általában az idegsejtek kapcsolódási szerkezetében, a [szinapszis]ban ingerületátvivő anyagokat is hormonnak, pontosabban neurohormonnak nevezünk. A hormonok ingerületátvivői szerepük miatt alapvetően határozzák meg az élő szervezet működését.


Különleges kémiai anyagok, amely az emberi szervezet működését alapvetően határozzák meg, kihatnak minden élettani funkcióra. Korábban csak a belső‘ elválasztású mirigyek által termelt anyagokként határozták meg, de felismerve azt a tényt, hogy gyakorlatilag minden sejt képes információhordozó, más sejtek működését befolyásoló anyag termelésére, ezért a mai meghatározás a [transzmitter] funkcióját hangsúlyozza. Ebben az értelemben azokat a kémiai, jelhordozó, üzenetközvetítő‘ anyagokat nevezzük hormonoknak, amelyek egyrészt információt tartalmaznak azokról a sejtekrő‘l, amelyek őket termelik, ill. befolyásolják, mintegy meghatározzák más – a termelő‘dési helyüktő‘l akár távol eső‘ – ideg- vagy célsejtek működését. Ebben a megközelítésben általában az idegsejtek kapcsolódási szerkezetében, a [szinapszis]ban ingerületátvivő‘ anyagokat is hormonnak, pontosabban neurohormonnak nevezünk. A hormonok ingerületátvivő‘i szerepük miatt alapvető‘en határozzák meg az élő‘ szervezet működését.


 

 









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!