Már 2260 szócikk közül válogathatsz.

A Patikapédia egy bárki által hozzáférhető és szerkeszthető webes gyógyszerészeti- és orvosi tudástár. Legyél Te is a Patikapédiát építő közösség tagja, és járulj hozzá, hogy minél több hasznos információ legyen az oldalon! Addig is, jó olvasgatást kívánunk!


Szócikk neve: Lipopoliszacharid
Verzió: 2  
Változtatta: Anonym on-line user
Változtatás dátuma: 2013-01-24 11:12:58
A törölt sorok áthúzottan, piros színben láthatóak, a hozzáadott új sorok zöld színűek.

A lipopoliszacharidok kutatását a XIX. század hetvenes éveinek végén kezdték el. A kutatások kimutatták, hogy a baktériumok gyakran toxinokat termelnek, az elsőként elkülönített bakteriális méreganyagok az [exotoxin]ok voltak. Akkoriban a hőérzékenység volt a legfőbb ismertetőjelük: mivel ezek fehérjék, hő hatására elveszítik megbetegítő képességüket.
1892-ben Richard Pfeiffer német bakteriológus felfedezte, hogy a [kolera] kórokozója, a Vibrio cholerae rendelkezik egy hőérzékeny és egy hőstabil toxinnal is. Ez utóbbit nem választja ki környezetébe és csak akkor szabadul fel ha a baktérium szétesik, ezt a toxint [endotoxin]nak nevezte el. További kutatások eredményeiként 1933-ra a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az összes [Gram-negatív] baktérium rendelkezik hőstabil toxinnal, ami [poliszacharid]ból, [lipid]ekből és [fehérjé]kből áll. 
A lipopoliszacharid (LPS) elnevezést először Shear használta, miután 1943-ban szintén megállapította, hogy az általa izolált daganatpusztító és toxikus anyag poliszacharidokból és lipidből áll.  
Westphal, Lüderitz és Bister 1952-ben kidolgozott egy eljárást, amellyel a baktériumból nagy mennyiségű és igen tiszta kivonatot tudtak nyerni. Ezek után egyértelművé vált, hogy a mérgező alkotórész mindig csak poliszacharidból, lipidből valamint [foszforsav]ból áll, és a korábbi vizsgálatoknál talált fehérje alkotórész nem szükséges a toxikus hatás létrejöttéhez. Westphal és Lüderitz annak kimutatásában is szerepet játszott, hogy endotoxint a Gram-negatív baktériumok mindig, míg más élőlények egyáltalán nem termelnek. 
 
Az endotoxin és lipopoliszacharid elnevezés között a szaknyelv már nem tesz különbséget, bár az endotoxin inkább biológiai, a lipopoliszacharid inkább biokémiai megközelítést sugall. 
 
 
forrás: http://aok.pte.hu

A lipopoliszacharidok kutatását a XIX. század hetvenes éveinek végén kezdték el. A kutatások kimutatták, hogy a [baktérium]ok gyakran [toxin]okat termelnek, az elsőként elkülönített bakteriális méreganyagok az [exotoxin]ok voltak. Akkoriban a hőérzékenység volt a legfőbb ismertetőjelük: mivel ezek fehérjék, hő hatására elveszítik megbetegítő képességüket.
 
1892-ben Richard Pfeiffer német bakteriológus felfedezte, hogy a [kolera] kórokozója, a Vibrio cholerae rendelkezik egy hőérzékeny és egy hőstabil toxinnal is. Ez utóbbit nem választja ki környezetébe és csak akkor szabadul fel ha a baktérium szétesik, ezt a toxint [endotoxin]nak nevezte el. További kutatások eredményeiként 1933-ra a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az összes [Gram-negatív baktérium] rendelkezik hőstabil toxinnal, ami [poliszacharid]ból, [lipid]ekből és [fehérjé]kből áll. 
 
A lipopoliszacharid (LPS) elnevezést először Shear használta, miután 1943-ban szintén megállapította, hogy az általa izolált [daganat]pusztító és toxikus anyag poliszacharidokból és lipidből áll.  
 
Westphal, Lüderitz és Bister 1952-ben kidolgozott egy eljárást, amellyel a baktériumból nagy mennyiségű és igen tiszta kivonatot tudtak nyerni. Ezek után egyértelművé vált, hogy a mérgező alkotórész mindig csak poliszacharidból, lipidből valamint [foszforsav]ból áll, és a korábbi vizsgálatoknál talált [fehérje] alkotórész nem szükséges a toxikus hatás létrejöttéhez. Westphal és Lüderitz annak kimutatásában is szerepet játszott, hogy endotoxint a Gram-negatív baktériumok mindig, míg más élőlények egyáltalán nem termelnek. 
 
Az endotoxin és lipopoliszacharid elnevezés között a szaknyelv már nem tesz különbséget, bár az [endotoxin] inkább biológiai, a lipopoliszacharid inkább biokémiai megközelítést sugall. 
 









Médiapédia Netpédia Biciklopédia Jógapédia Szépségpédia Mammutmail Webfazék
marketing és média tudástár internetes tudástár kerékpáros tudástár jóga gyakorlatok, tudástár szépség, divat, smink

nagy fájlok küldése

online receptek

A Patikapédián olvasható cikkek orvos moderátor jóváhagyása után jelennek meg,
de nem helyettesítik az orvosával, gyógyszerészével történő személyes konzultációt!