A testhelyzet változásait különböző érzőreceptorok fogják fel, amelyek a belső fül félkörös ívjárataiban és a zsákocska foltjában, valamint a szemekben, az ízületekben és az izmokban vannak, s a belőlük származó [idegingerület]? az agyba jut. Ezek a szervek az izmokkal és a mozgásokat összehangoló idegekkel együtt tartják fenn a test egyensúlyát.
Ha a szervek vagy a belőlük induló [idegrost]?ok károsodnak, megbomlik az egyensúly. A belső fül fertőzése ráterjedhet a félkörös ívjáratokra is, s ennek az egyensúly zavara lesz a következménye. A szédülés, amikor az egyensúlyérzés annyira rossz, hogy az emberrel forog a szoba, a Meniere-betegség vagy más fülbetegség következménye lehet.
Az is egyensúlyzavart idézhet elő, ha az agy nem jut elég oxigénhez és tápanyaghoz. a [vérszegény]?ség, a szívbetegség és a vérkeringési rendellenesség szédülést, gyengeségérzést és egyensúlyvesztést okozhat.
A tengeribetegség az a rosszullétérzés, amelyet az autóban, a hajóban, a repülőgépen és a szórakozásképpen körhintán vagy hullámvasuton folyamatosan ismétlődő mozgások váltanak ki. Többek között hányingert érez az ember, de hányás is előfordulhat. A tengeribetegség főleg gyermekekre jellemző, s az életkor előrehaladásával rendszerint nem kell számítani rá, mert a félkörös ívjáratok egyre kevésbé érzékenyek a mozgásokra.