A farkasvakság egy látáscsökkenéssel járó állapot, amikor a beteg szürkületben, rosszul megvilágított helyiségben, félhomályban feltűnően rosszul lát. (Ezért hívják más néven éjszakai vakságnak.) A szem nem képes alkalmazkodni a fény utáni sötétséghez, s ennek oka a [látóidegsejt]?ek, a pálcikák pusztulása. A pálcikák pusztulásának hátterében az A-vitamin hiánya mellett a retinitis pigmentosa (festékes szemideghártya-gyulladás) nevű örökletes betegség állhat.
Tünetei
A betegség leggyakrabban 2-5 éves gyermekek körében fordul elő, általános alultápláltság miatt.
Legelső és legjellemzőbb tünete a szürkületkor fellépő nagyfokú látásromlás. További tünetei az étvágytalanság, a bőr- és nyálkahártya-betegségek, a bőr- és fogelváltozások, a [haj]? és a körmök töredezetté válása, berepedezése. A kialakult vitaminhiány miatt károsodik az immunrendszer is, így csökken a szervezet ellenállóképessége a - főleg légúti - fertőzésekkel szemben.
Az A-vitamin nemcsak a normális látáshoz, de a szövetnövekedéshez, csontfejlődéshez és a fertőzések elleni védelemhez is szükséges. Az immunrendszer működését fokozó hatása legfőképpen a légúti fertőzések esetén érvényesül. Olykor [hám]?védő vitaminnak is nevezik, mert fenntartja a [hámsejt]?ek épségét.
Az emberi növekedési hormon képzéséhez is szükséges, ennek megfelelően segíti elsősorban a csontok és fogak növekedését.
Legfontosabb természetes forrásai a vaj, tojássárgája, máj, vese, piros és sárga zöldségek, gyümölcsök - pl. paradicsom, sárgarépa, narancs, sütőtök (ezek festékanyaga - a béta karotin - az emésztőrendszerben alakul A-vitaminná). A-vitamint tartalmaznak továbbá a tejtermékek, tengeri halak, vitaminozott margarinok, leveles zöldségek.
Kezelés
A tünetek megjelenésekor elsődleges az A-vitamin bevitele és a szemorvosi vizsgálat. A már kialakult vakság nem gyógyítható, de a szervezet számára nélkülözhetetlen vitaminbevitel esetén a tünetek gyorsan javulnak.
A megelőzés elsődlegesen a rendszeres vitaminbevitelt jelenti. Az A-vitamin zsíroldékony vegyület, ennek megfelelően a szervezet (elsősorban a máj, kisebb mértékben a zsírszövet, a tüdő és a vesék) képes raktározni. Felnőtt szervezet esetén a máj egy éves A-vitamin-szükségletet képes raktározni, gyermekek esetén a felhalmozott mennyiség csak néhány hétre elegendő.